Rahoitusta aloittavalle yritykselle

Yritystoiminnan aloittamiseen on tarjolla monenlaista rahoitusta.

Starttirahaa myöntää Kainuun TE-toimisto ja se on tarkoitettu turvaamaan yrittäjän toimeentulo siltä ajalta, jonka yritystoiminnan käynnistys ja vakiinnuttaminen arviolta kestää – kuitenkin enintään 12 kuukauden ajan. TE-toimisto myöntää starttirahan vasta, kun on selvittänyt, että yrittäjyys on hakijalle sopiva vaihtoehto työllistyä.

Maija Granqvist
maija.Granqvist@te-toimisto.fi
puh. 0295 039 033

Jussi Riikonen
jussi.riikonen@te-toimisto.fi
0295 039 026

 

Maaseudun yritystuet on tarkoitettu nimensä mukaisesti maaseudulla sijaitseville yrityksille. Kainuussa tukialueen ulkopuolelle jää Kajaanin ydinkeskusta. Investointitukea voidaan myöntää mm. tuotantotilojen hankkimiseen tai rakentamiseen sekä koneiden hankintaan, perustamistukea asiantuntijapalveluihin yrityksen alkutaipaleella tai uutta liiketoimintaa aloittaessa. Maaseudun yritystukea myöntävät sekä ELY-keskus että paikalliset Leader-toimijat.

Kainuun ELY-keskus:

Matti Haverinen, yritysneuvoja
matti.haverinen@ely-keskus.fi
puh. 0295 023 556

Pauli Tervonen, yritysasiantuntija
pauli.tervonen@ely-keskus.fi
puh. 0295 023 586

Elävä Kainuu Leader ry, toiminta-alueena on Hyrynsalmi, Kuhmo, Ristijärvi, Sotkamo sekä Suomussalmi:

Paula Seppänen, hankeneuvoja
paula.seppanen@kainuuleader.fi
puh. 040 156 2210

Pirjo Heikkinen, toiminnanjohtaja
pirjo.heikkinen@kainuuleader.fi
puh. 050 554 1992

Oulujärvi Leader ry, toiminta-alueeseen kuuluvat Paltamo, Puolanka, Vaala ja Kajaanin kaupunki (pl. ydinkeskusta):

Päivi Koivula, hankeneuvoja
paivi.koivula@oulujarvileader.fi
puh. 040 563 2085

Pirjo Oikarinen, toiminnanjohtaja
pirjo.oikarinen@oulujarvileader.fi
puh. 040 528 0483

 

Ely-keskuksen yrityksen kehittämisavustusta voidaan myöntää pk-yritysten kehittämistoimenpiteisiin ja investointeihin myös jo silloin, kun yritys aloittaa toimintansa.

Kainuussa yrityksiä palvelevat Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskuksen yritysasiantuntijat:

Eija Tabell-Jokelainen
eija.Tabell-Jokelainen@ely-keskus.fi
puh. 0295 023 546

Sanna Karjalainen
sanna.karjalainen@ely-keskus.fi
puh. 0295 023 548

 

Finnvera tarjoaa eriliaisa rahoitusratkaisuja yrityksen alkuvaiheen hankintoihin, investointeihin ja käyttöpääoman tarpeisiin. Finnveran tarjoama rahoitus ei ole avustusta vaan takauksia tai lainaa. Usein Finnveran rahoitus on täydentämässä pankkirahoitusta tai muiden julkisten palveluntarjoajien myöntämää rahoitusta.

Finnveran rahoitusneuvonta palvelee arkisin klo 9:00-16:15 numerossa 029 460 2580.